Brňák brněnský

Říci málo slovy hodně je znakem velkých duchů, právě tak jako mnoha slovy neříct nic je znakem těch druhých...

Tykání, vykání a „ tikání “
Co použít při oslovení ? Správná volba je hlavně problémem, když muž chce oslovit slečnu nebo mladou ženu. Zvolit tykání nebo vykání ? Na tuhle důležitou otázku není jednoznačná odpověď. Co jedna žena ocení to jiná - třeba stejně stará - odsoudí. Každý muž je proto nucený se spolehnout na vlastní intuici. Jediným vodítkem pro empatické muže je pohled do očí ženy, který často napoví. A pokud to při střetu pohledů „ zajiskří “ , tak volba oslovení je potom již naprosto podružná...

Platí jako ve všem ( zde ale snad ještě výrazněji ) jsou na správnou volbu oslovení profesionálové (profíci), kteří se skoro pokaždé správně rozhodnou. A také jsou na zvolení vhodného oslovení moulové, šmoulové a amatéři. Občané hovořící anglickým jazykem tento problém neznají – prostě řeknou: You.
Když si kolega s kolegyní v zaměstnání „ padnou do oka “ , tak často přejdou navíc od tykání k „ tikání “ a pak to končí svatbou, dlouhodobým přátelstvím nebo také odchodem jednoho z nich ze společného zaměstnání.

Naprosto specifické téma je volba oslovení v pracovním procesu při jednání se svým šéfem. Mám pro vás velice dobrou - prakticky prověřenou - radu:
Držte si šéfa hodně od těla a držte se klasického vykání. Vzájemné udržování odstupu a uctivější jednání je zapotřebí vždy více pro podřízeného. Prošel jsem několik zaměstnání většinou s převahou vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců. Ale když se někdy šéf „ rozparádil “, tak to párkrát podřízení ( hlavně muži ), kteří si s ním tykali odnesli. A výraz: Ty vole ! Patřil k nejmírnějším a ještě publikovatelným. Když si šéf s podřízenými vyká, tak to má mnohem horší. Zkuste si zařvat na někoho: Vy vole ! To není ono. Nemá to tu správnou „ šťávu “. Takovéto nadávání vedoucího jsem v práci opravdu, ale opravdu nikdy nezažil. Proto - nejenom podle mého názoru - by podřízený a vedoucí měli mezi sebou udržovat bariéru vykání.

Sprdnout ( na tři doby ) podřízeného jsem slyšel pouze jednou.
Navíc to bylo v jednom našem velmi oblíbeném seriálu, když si Miloš Kopecký
( jako MUDr.Štrosmajer) ulevil: Vy kráááááávo nebeskááááááá !


Brňák brněnský
18.04.2012 07:15:38 | Autor: Jiří Ramík


<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se