Brňák brněnský

Říci málo slovy hodně je znakem velkých duchů, právě tak jako mnoha slovy neříct nic je znakem těch druhých...

Zkratky, úsloví a frázeBosákovské: „ Né, že ne “ není jeho objev. Tohle úsloví bylo používáno ve starých českých filmech, což jako „ staromilec “ vím. Dříve narození používali také Če-če
( člověče ), to znám pro změnu od rodičů.

Když jsem byl studentem, tak všechno bylo „ špica “. Což jsem zásadně nepoužíval. Dneska každý používá: „ To si piš ! “ ( a nikdo si nic nepoznamená :-) ). Také je všechno „ hustý “. Dosud se překvapivě neujalo „ to je řídký “ .
Zkratky z repertoáru puberťáků připomínají počítačové výrazy:
ASAP ( as soon as posible ) – co nejdříve, BTW ( by the way ) – mimochodem, LOL ( lot of love ) – to je legrační , ROFL ( rolling of flor ) – válím se smíchy .
To nad výrazem „ fucking hill “ by se občan částečně znalý angličtiny pohoršil – znamená však v „ překladu “ jenom blbost.

Chudáci tvůrci spisovné češtiny – ti se musejí obracet v hrobě. A o puristech raději už ani nemluvím ... Já jsem byl vždy svůj a odsuzoval jsem slepé papouškování. Dalo by se říct, že někteří naší spoluobčané jsou zkrátka jednodušší, prostincí. Stačí zařadit do nějakého nekonečného seriálu v televizi úsloví a hodně lidí ho bude ihned opakovat jako papoušci. Kdyby si lidé aspoň vybírali z klasických seriálů – třeba výroky typu:
„ Vy krávo nebeská “ , nebo „ Kdyby blbost nadnášela, tak budete lítat jako holubička “ .

Če-če, vzpamatuj se a používej svoji hlavu – nemáš ji jen pro parádu !

Brňák brněnský
23.11.2011 21:24:42 | Autor: Jiří Ramík


<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se